Choď na obsah Choď na menu
 


Oficiálne vyhlásenie Valdres Sommersymfoni

13. 5. 2010

www.sommersymfoni.no/index.asp

Sityhilelo cestuje do Nórska vďaka Alexandrovým fanúšikom
Facebookoví fanúškovia, vďaka

Pri narodeninovej zbierke zorganizovanej facebookovými fanúšikmi Alexandra Rybaka sa vyzbieralo viac ako 20 tisíc nórskych korún (takmer 3 tisíc Eur) pre projekt „Hráme pre budúcnosť“.

Pätnásťročný talentovaný klarinetista Sityhilelo Gwenxane práve dostal svoj prvý pas. Potrebuje ho, pretože cez leto ide do Valdresu a zúčastní sa spolu s ďalšími 400 mladými ľuďmi na Valdres Sommersymfoni. Sityhilelo je sirota a žije so svojou babičkou na chudobnom predmestí Kapského Mesta. Ak by nebolo Alexandra Rybaka, nikdy by sa do Nórska nedostal.
Alexander Rybak má narodeniny 13. mája a s cieľom urobiť mu radosť, jeho facebookovi fanúšikovia dva týždne zbierali peniaze. Tieto peniaze nie sú určené priamo pre Alexandra, ale pre „Hráme pre budúcnosť“, charitatívny projekt, ktorý má poskytnúť deťom v chudobných častiach sveta šancu rozvíjať sa prostredníctvom hudby.
Pätnásťročný Sityhilelo z juhoafrických slumov je len jedným z týchto detí. Ale peniaze z narodeninovej zbierky pokryjú všetky jeho výdavky. Asi je ťažké si predstaviť, akú radosť musí prežívať Sityhilelo, pre ktorého to bude jeho prvá cesta za hranice.

Pre Alexandra je zjavne obrovským potešením, že môže participovať na pomoci iným. Projekt „Hráme pre budúcnosť“ je vo svojom druhom roku. Každý rok vybraný veľvyslanec koncertuje bez nároku na honorár v rámci Valdres Sommersymfoni a výťažok z koncertu putuje pre „Hráme pre budúcnosť“. Alexander Rybak bol prvým veľvyslancom v roku 2009 a príjem z jeho koncertov umožnil trom mladým ľuďom z Juhoafrickej republiky a dvom z Bolívie zúčastniť sa na Valdres Sommersymfoni v roku 2009. Okrem toho z projektu „Hráme pre budúcnosť“ bolo poukázaných 60 tisíc nórskych korún do Juhoafrickej republiky, kde táto suma uhradí ročné náklady na hodiny hudby pre niekoľko detí z chudobných predmestí Kapského Mesta.

Raz veľvyslancom „Hráme pre budúcnosť“ – navždy veľvyslancom. V tomto roku sa v línii veľvyslancov k Alexandrovi pripojí klarinetista Felix Peikli, ktorý bol tiež úspešný v hudobnej súťaži Kjempesjansen v roku 2006, v ktorej Alexander zvíťazil. Felix Peikeli v súčasnosti študuje na Berklee College, v americkom štáte Massachsetts, na jednej z najvýznamnejších škôl pre džezových hudobníkov. Obaja vystúpia na dvoch koncertoch počas Valdres Sommersymfoni v dňoch 26. a 27. júna.

Okrem výťažku z týchto koncertov, všetci účastníci Valdres Sommersymfoni prispievajú na projekt „Hráme pre budúcnosť“ registračným poplatkom 200 nórskych korún a taktiež je vydávané CD z výročného koncertu Nórskeho detského symfonického orchestra a výťažky z jeho predaj idú priamo pre „Hráme pre budúcnosť“.
V tomto roku prídu do Valdresu okrem detí z Bolívie a Juhoafrickej republiky aj deti a mladí ľudia z Vietnamu, Brazílie a Jordánska. Koncertom s Nórskym detským symfonickým orchestrom 4. júla festival vyvrcholí.

Symbolický darček odovzdala v mene Valdres Sommersymfoni Alexandrovi 12. mája v Oslo Kathryn Hvinden Hals – mladá hudobníčka ktorá v súčasnosti s Alexandrom Rybakom koncertuje.
„Skutočnosť, že Alexandrovi Facebookovi fanúšikovia sa rozhodli vyzbierať peniaze pre „Hráme pre budúcnosť“ je jednoducho fantastická“, povedal Alf Richard Kraggerud, zakladateľ Valdres Sommersymfoni ako aj projektu „Hráme pre budúcnosť“ .
„Ani nevieme ako vyjadriť našu vďačnosť“

Rybakových facebookových fanúšikov je viac ako 70 tisíc zo 77 krajín.
O polnoci 13. mája prezentovali svoju „Poctu Alexandrovi“:

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.