Choď na obsah Choď na menu
 


Fenomenálna cesta Alexa Rybaka začala v jeho piatich rokoch, kedy sa jeho rodičia presťahovali z rodného Bieloruska do Nesoddenu, mestečka v tesnej blízkosti nórskeho hlavného mesta Oslo. Jeho rodičia, Nataša a Igor, ktorí sú profesionálnymi hudobníkmi, samozrejme učili svojho syna odmalička hrať na husle a klavír. Alexander od útleho detstva cvičil ako vrcholový športovec, čo bolo v komunite v ktorej žil a kde bolo zvykom, že deti mali oveľa väčšiu voľnosť, pomerne neobvyklé. Malý Alexander mal kvôli tomu a kvôli neznalosti jazyka spočiatku dosť problémov v kolektíve vrstovníkov.Obrázok
Veľmi skoro vyvstala otázka , ktorému z nástrojov sa bude naplno venovať. Vyhrali husle, aj keď na klavíri stále hráva. Na pódiu stál spolu s rodičmi už ako malý chlapec a jeho talent neostal nepovšimnutý. Ako desaťročný začal študovať na elitnej hudobnej akadémii Barrat Due Academy, kde si konečne získal medzi ostatnými, rovnako pre hudbu zapálenými spolužiakmi, nových priateľov.
Spočiatku Alexander úspešne študoval klasickú hudbu veľkých majstrov, čoskoro ale začal „vyčnievať z radu“ a napriek nesúhlasu svojich učiteľov začal hrávať aj džez a pop a komponovať svoje vlastné skladby. Vďaka husliam precestoval ako člen rôznych orchestrov celý svet, okrem iného Rusko, USA a Čínu. Jeho vrodená súťaživosť a potreba stáť na pódiu ho priviedli do speváckej súťaže Pop Idol (nórska verzia Superstar), v ktorej ale nemal možnosť vyniknúť, pretože pravidlá nepovoľovali použitie hudobného nástroja. O rok neskôr ale zažiaril v súťaži Kjempesjansen, ktorú vyhral a svojou vlastnou džezovou skladbou „Foolin“ si získal srdcia celého Nórska.
Riaditeľ jedného z veľkých divadiel v Oslo ho krátko nato obsadil do predstavenia „Fidlikant na streche“. Obrázok Jeho postava bola vytvorená tak, aby mohol naplno využiť svoje schopnosti huslistu. Prejavil sa tu aj jeho herecký talent a Alexander za túto úlohu získal najprestížnejšiu nórsku hereckú cenu „Heda“, ktorú si veľmi cení, aj keď bola pre neho veľkým prekvapením. Ako hovorí, považuje sa predovšetkým za muzikanta. Medzi všetkými svojimi aktivitami si našiel čas na putovanie po nórskych horách a ostrovoch, kde hral ľuďom za ubytovanie a jedlo. Na jednej z týchto ciest prišla inšpirácia na novú pieseň, ktorú neskôr nazval Fairytale – rozprávka ... a keď ho koncom roka 2008 kontaktovali z nórskej nahrávacej spoločnosti, mal už plán. Ale to bol iba začiatok ...
Alexander Rybak kráčal v 54. ročníku Eurovision Song Contest v Moskve v roku 2009 za drvivým víťazstvom. Skončil s absolútnym rekordom v počte získaných bodov 387, čím o 169 bodov prekonal predchádzajúci rekord 292 bodov skupiny Lordi z roku 2006. Druhé miesto obsadil Island. Alexander spieval Fairytale – pesničku, ktorú skomponoval na svojich potulkách po horách na západnom pobreží Nórska. Pesnička je inšpirovaná nórskou folkovou hudbou a na pódiu sa s ním predstavili tanečníci nórskej tanečnej skupiny Frikar Dance Company.
Fairytale sa okamžite stala európskym hitom a niekoľko týždňov viedla väčšinu I-tunes rebríčkov. Dostala sa na tretie miesto v hlavnom európskom rebríčku, bola prvá v Belgicku, Dánsku, Grécku, Islande, Nórsku, Švédsku a Rusku, na druhom miesto v Írsku, Fínsku a Holandsku. Jeho vystúpenie na ESC dosiahlo na youtube v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov 10 miliónov zhliadnutí a stalo sa tak jedným z najrýchlejšie sa šíriacich videí roka.Obrázok
Zakrátko nato vydal Alexander Rybak svoj debutový album Fairytale, ktorý už v auguste 2009 bol v predaji vo viac ako 25 krajinách Európy. Doteraz sa predalo viac ako pol milióna kópií. V priebehu dvoch mesiacov album získal trojnásobnú platinovú platňu a zlaté a platinové platne v niekoľkých krajinách.

Druhý singel z albumu, Funny little world – zábavný malý svet, sa v Nórsku umiestnil v rebríčku na druhom mieste a prekonala ho iba Fairytale na prvom mieste. Prvýkrát v nórskej histórii obsadil nórsky spevák dve najvyššie miesta v rebríčku. Od víťazstva v Eurovízii mal Alexander viac ako 100 koncertov pre viac ako 300 tisíc divákov. Vystupoval v najväčších televíznych show v Nemecku, Grécku, Holandsku, Belgicku, Rusku, Ukrajine, Bielorusku, Švédsku, Fínsku, Dánsku a Nórsku, okrem iného aj na koncerte pri príležitosti odovzdávania Nobelovej ceny mieru Barakovi Obamovi. Koncert videli v priamom prenose milióny televíznych divákov na celom svete.
V decembri 2009 bol vydaný dokument o jeho ceste za víťazstvom. DVD Fairytale the movie – film o rozprávke sleduje jeho cestu po Európe a ukazuje jeho život začínajúcej popovej hviezdy.
Alexander Rybak v súčasnej dobe dokončil nahrávanie nového albumu, ktorý vyjde v lete 2010.
Z neho už na vystúpeniach predstavil pesničku Europe Skies – európske oblohy a najnovšie aj prvý videoklip k novému singlu v nórčine Fela Igjen – husle naspäť, kde sa predstavuje v pre neho netradičnej podobe spolu s rapovou skupinou Opptur.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

waw

(kika, 4. 3. 2016 14:44)

Uzasny:-)

dobry super spevak

(nela, 28. 9. 2015 6:48)

Ja si modlíme to isté je to pravda

dobry super spevak

(nela, 28. 9. 2015 6:47)

Ja si modlíme to isté je to pravda

super spevak

(lubica, 14. 12. 2012 3:00)

si super spevak a velmi charizmaticky chlap...a tvoja poesen ma chytila za srdce..vosla donho a nechce vyjst dakujem...a bola to nahoda ze som na tvoju pesnicku narazila ale je premna odnes na prvom mieste...dakujem len tak dalej a prajem vela takych krasnych pesniciek...